Kielce i Święty Krzyż na słoneczny początek wiosny

Rok 2018 obfitował w wizyty na terenie województwa świętokrzyskiego, głównie za sprawą prowadzonych wycieczek szkolnych, ale i wyjazdów prywatnych. Pierwszą z nich była kwietniowa wizyta w kieleckich rezerwatach geologicznych oraz na Świętym Krzyżu.

Rezerwat przyrody „Kadzielnia” znajdujący się na południe od centrum Kielc, jest niezwykle popularny wśród mieszkańców oraz wycieczek szkolnych. Kadzielnia to dawny kamieniołom, częściowo zalany wodą, w którym odsłaniają się na powierzchni skały wapienne z ciepłego morza dewońskiego.

Idąc od parkingu w kierunku wejścia do jaskini, nie sposób nie zauważyć nad głowami wielkich betonowych tablic dekalogu mojżeszowego. Mają po 6 m wysokości i ustawiono je w grudniu 2005 roku z inicjatywy ówczesnego prezydenta Kielc.

Nową, bo udostępnioną dla turystów atrakcją Kadzielni jest Podziemna Trasa Turystyczna, otwarta w 2012 roku. Dzięki pracom speleologów udało się połączyć kilka sąsiednich jaskiń i utworzyć liczącą 160 m trasę, pełną wąskich przejść i skamielin. Więcej zdjęć z jaskini pojawi się w jednym z następnych postów, w ramach wycieczki szkolnej.

Teren Kadzielni jest ogólnie dostępny, więc można zejść niżej, uważając jedynie po okresach silniejszych opadów. W przypadku popołudniowej wizyty warto odejść od ściany wschodniej, by zobaczyć ją w pełnym słońcu. Obok niej malowniczo pnie się w górę Skała Geologów, na której odbywają się również ćwiczenia wspinaczkowe.

Wchodząc na wschodnie wzgórze mija się po drodze Kamienny Krąg Pamięci, stanowiący fragment skweru Pamięci Ofiar Katynia. Idąc schodami oraz z punktu widokowego mamy piękny widok na zachód, na całą Kadzielnię czy położone dalej wzgórze Karczówka. Najlepszą porą na wizytę są godziny przed południowe, kiedy słońce jest za plecami.

Z Kadzielni jedziemy do drugiego znanego, i chyba nawet bardziej efektownego rezerwatu skalnego w Ślichowicach. Jest to również kamieniołom zalany wodą, ale głębszy niż Kadzielnia, ze szczególnie atrakcyjnym obalonym fałdem na wschodniej ścianie.

Wzgórze Karczówka widziane z okolic rezerwatu ślichowickiego.

Z Kielc jedziemy na wschód w stronę Świętego Krzyża, łapiąc ostatnie chwile dnia. Samochód zostaje na parkingu w Hucie Szklanej, a na górę dla oszczędności czasu wjeżdżam elektrycznym minibusem (5 zł). Przy wejściu na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego znajduje się pomnik katyński, a dalej przez 2 km pod górę wiedzie asfaltowa droga wyłączona z ruchu ogólnego.

Święty Krzyż jest miejscem bardziej popularnym niż położona na zachód Łysica, najwyższe wzniesienie Pasma Głównego. To tu znajduje się słynny klasztor pobenedyktyński oraz dużo efektowniejsze odsłonięcia gołoborzy i punkty widokowe.

Kościół pw. Trójcy Świętej wraz z zabudowaniami klasztornymi skupia w sobie 1000 lat historii tego miejsca, dawniej najważniejszego polskiego sanktuarium, miejsca pielgrzymek polskich królów (w tym Władysława Jagiełły) i kaplicy Oleśnickich, w której znajdują się obecnie relikwie drzewa krzyża świętego związane z legendą o św. Emeryku.

Mijając zabudowania klasztorne, idąc na wschód, dochodzi się do dzwonnicy, za którą widoczne jest Pasmo Jeleniowskie, stanowiące część Pasma Głównego, ale przesunięte nieco na południe na skutek działania sił tektonicznych. Idąc dalej na wschód tzw. drogą królewską przez las, można dojść do Nowej Słupi, znanej głównie z imprezy plenerowej Dymarkami Świętokrzyskimi.

Mało atrakcyjnym ale dominującym obiektem na Łysej Górze jest wieża telewizyjna, wzniesiona w latach 60-tych XX wieku.

Idąc od strony Huty Szklanej, a jeszcze przed wieżą, znajduje się wejście na słynne łysogórskie gołoborza. Idąc po metalowych schodach dochodzi się do punktu widokowego, z którego widać tereny na północ od Łysogór. Po obu stronach na zboczu pasma leżą gołoborza, czyli liczące ok. 500 mln lat skały kambryjskie, które w okresie ostatnich 100 000 lat uległy rozpadowi na skutek działania procesów mrozowych, a obecnie są na etapie powolnego zarastania.

Aleksander Wiącek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *